Pěnové matrace - PUR, HR, ENDURE, LATEX, VISCO?

 Každá pěna nabízí jiné charakteristické vlastnosti.

PUR PĚNA 

Tradiční PUR pěna patří mezi základní materiály při výrobě matrací. Její skladba a složení zaručuje dobré kopírovací vlastnosti, vzdušnost a pevnost matrace. Tento materiál prošel v poslední době mimořádnými změnami, které zabezpečily jeho zdravotní nezávadnost a vhodnost pro všechny uživatele. S PUR pěnou se dnes běžně setkáte v dětských postýlkách, nemocnicích, ale i v našich postelích. Je vhodná zejména na lamelové rošty. Pevný podklad snižuje životnost matrace. 

Díky otevřené buněčné struktuře vyniká materiál výbornou prodyšností a elasticitou, proto se molitan dokáže optimálně přizpůsobit tvaru lidského těla.

Nosnost pěny je 120 kg, vyznačuje se dlouhou životností a max. odolností i při vyšší zátěži.

Molitan je vhodný pro komfortní matrace, středně tuhé sedáky, opěrky, apod.

HR STUDENÁ PĚNA - ZDRAVÉ SPANÍ

Studená pěna je moderní a vysoce kvalitní typ polyuretanové pěny plně respektující trendy zdravého spaní.

Pěna vyráběná za studena za přítomnosti vody. Při výrobě studené pěny se nepoužívá formaldehyd, ani jiné škodlivé látky. Komfortní pěna, kterou se podařilo vyvinout pomocí nejmodernějších technologií a dlouhodobých zkušeností při výrobě PUR pěny. Má vynikající vlastnosti porovnatelné s charakteristikou latexu, HR pěna je však tvrdší - matrace z kvalitní HR pěny jsou příjemně tuhé. Její pružnost dokáže zabezpečit správnou podporu těla v každé poloze a napomáhá regeneraci zad, plotének a kloubů během spánku. Díky otevřené struktuře bunek je velmi vzdušná, vyrovnává teplotní rozdíly a ve spojení s pratelným potahem dokáže zabezpečit zdravou klímu matrace, považovanou za důležitý prvek zdravého spánku. HR pěna je vzdušnejší než běžné PUR pěny. Díky vzdušnosti materiálu matrace z HR pěny snadno odvětrávají absorbovanou vlhkost, čímž omezují výskyt roztočů, kteří potřebují k životu a množení vlhké prostředí. Studená pěna má dále díky své pevnosti velmi dlouhou životnost. Je vhodná zejména na lamelové rošty, ale díky vzdušnosti lze matraci uložit i na pevný rošt nebo desku. Podmínkou je pravidelná péče o matraci - častější otáčení matrace a doporučuje se občas matraci nechat odvětrat na čerstvém vzduchu.

Tento materiál se vyznačuje otevřenou buněčnou strukturou, vysokou elasticitou a prodyšností (větší než u klasického molitanu). Tato pěna se pružně přizpůsobuje lidskému tělu, vyniká také výraznou pevností a tvarovou stálostí zamezující nežádoucí deformaci (proležení).

Dále tento inovativní materiál vyniká optimální propustností, která umožňuje lepší cirkulaci vzduchu, odvádí teplo a omezuje výskyt roztočů. Díky svým jedinečným vlastnostem zajištuje studená pěna vysokou úroveň pohodlí, zejména u matrací vyšší třídy.

Nosnost pěny je 130 kg, vyznačuje se dlouhou životností a max. odolností i při vyšší zátěži.

Studená pěna je vhodná pro matrace vyšší třídy, středně tuhé sedáky, opěrky, apod.

ENDURA - nejodolnější pěna

V odolnosti, pružnosti, ergonomii a vzdušnosti překonává všechny dosud známé materiály, používané při výrobě matrací. Spojuje všechny jejich výhody. Vynikající termoregulace.

Nosnost pěny je 130 kg, vyznačuje se dlouhou životností a max. odolností i při vyšší zátěži.

Xdura je vhodná pro matrace vyšší třídy

RE PĚNA - POJENÝ MOLITAN

Základním materiálem pro výrobu pojené polyuretanové pěny (RE pěna, rekonstituovaná pěna, recyklovaný molitan, pojenka) je drť z běžných kvalitních PUR pěn.

RE pěna vzniká pojením polyuretanových pěn rozdílných objemových hmotností rozdrcených na malé kousky.

RE pěna dodává materiálu požadovanou tuhost a vyšší nosnost.

Využití:
- pevný podklad sendvičových sedáků
- ztužující střed matracových jader
- akustická zvuková izolace
- tepelná izolace
- výstelky (vyměkčení) podlah, stěn, sloupů apod.
- obalový materiál
- cvičební podložky a doskočiště

Akustické vlastnosti:
RE pěna je vhodný materiál k tvorbě protihlukové izolace. Izoluje zvuk v obou směrech, tzn. že brání prostupu zvuku jak ven z prostoru, tak dovnitř do objektu. Platí zde základní pravidlo - čím má molitan vyšší objemovou hmotnost, tím má také vyšší koeficient absorbce hluku. To znamená, že více pohlcuje zvuk - má lepší zvukově izolační vlastnosti.

Nejčastěji používané RE pěny mají objemovou hmotnost 80 - 100 kg/m3. Tyto desky vynikají vysokou tuhostí a cenovou dostupností.

PAMĚŤOVÁ PĚNA - VISCO

Paměťová pěna (nebo také viscoelastická pěna / líná pěna) vhodná k výrobě vrchní matrace pro změkčení a zkvalitnění anatomických vlastností stávající matrace.

Jedná se o unikátní typ polyuretanové pěny s otevřenou buněčnou strukturou, která mění svoji tvrdost v závislosti na teplotě.

Pěna při kontaktu s tělesným teplem měkne, nevytváří protitlak a pružně se přizpůsobuje anatomii lidského těla.

Běžný polyuretanový materiál má nepravidelnou buněčnou strukturu, která se pod vaší váhou jednoduše stlačí. V líné pěně se miliardy otevřených buněk jemně pohybují kolem vašeho těla, čímž vám bez zpětného tlaku poskytnou kompletní podporu tam, kde ji potřebujete, pěna se při kontaktu s tělesným teplem pružně přizpůsobuje anatomii těla. To má zásadní vliv na kvalitu spánku, krevní oběh a zmírnění bolesti zad. Matrace, díky pomalému vracení se do původního stavu, nevytváří protitlak a zabraňuje tak proleženinám. Líná pěna stabilizuje tělo v optimální poloze pro spaní, uživatel se během noci méně otácí, což přispívá ke klidnému spánku. Matrace s línou pěnou jsou vhodné pro starší lidi a taktéž pro ty, kteří požadují vysoký komfort a pohodlí. Líná pěna je nejmodernější materiál používaný na výrobu matrací.  

Díky tzv. efektu pomalého vracení rovnoměrně rozkládá tlak matrace na lidské tělo, což má pozitivní vliv na krevní oběh, zlepšuje kvalitu spánku a zmírňuje bolesti zad. Současně stabilizuje tělo v optimální poloze pro spaní - uživatel se během noci méně otáčí což přispívá k jeho klidnému spánku.

Díky těmto vlastnostem představuje paměťová pěna účinné řešení pro osoby obzvláště citlivé na riziko vzniku dekubitů (proleženin).

Použití: výroba vrchní matrace, změkčení stávající matrace, zlepšení anatomických vlastností stávající matrace 

Latex 

Dokonalá cirkulace vzduchu a regulace vlhkosti

  • Latexová pěna se vyznačuje nejvyšším možným stupněm komfortu pro uživatele. Díky otevřené buněčné struktuře a perforaci latex "dýchá", čímž redukuje tělesnou vlhkost.
  • Díky unikátním vlastnostem tento materiál v zimě hřeje a v létě chladí.

Dlouhá životnost a tvarová stálost

  • Vysoká kvalita surového materiálu zaručuje dlouhou životnost a tvarovou stálost i po mnoha letech každodenního používání. Únava materiálu byla prověřena německou testovací agenturou LGA na 225 000 stlačení, což odpovídá životnosti přibližně 15 let.

Excelentní tělesná podpora a ergonomické vlastnosti

  • Latex disponuje bodovou elasticitou, která umožňuje velmi jemné přizpůsobení se pohybům člověka a poskytuje správnou, pohodlnou oporu hlavy, krku, zad a páteře.
  • Pro dosažení ještě lepších vlastností tělesné opory jsou latexová jádra rozdělena do několika vysoce komfortních anatomických zón.

Vynikající elasticita

  • Latexová pěna je přirozeně pružná, tato elasticita poskytuje správnou tělesnou podporu pro každý tělesný tvar, čímž uvolňuje tlakové body.
  • Tento materiál je vhodný do každé postele včetně nejmodernějších polohovatelných roštů.

Hypoalergenní a antibakteriální

  • Latex je odolný proti plísním a prachovým roztočům, na rozdíl od jiných produktů, které jsou živnou půdou pro tyto mikroorganismy.
  • Latex je také hypoalergenní, což je zvláště vhodné pro osoby trpící respiračními problémy.   

Latex se vyznačuje vysokou měkkostí, která dává zákazníkům velmi příjemný pocit při ležení. Latexové matrace jsou doporučovány odborníky pro své výborné ortopedické vlastnosti. Díky své měkkosti jsou vhodné na polohovatelné rošty. Současně je latex velmi vzdušný, čímž snadno odvětrává vlhkost, stejně jako studená pěna. Latexová pěna je průmyslově užitý latex získaný z kaučukovníků a může mít obsah přírodního kaučuku cca 20% (běžná latexová pěna) nebo vyšší obsah kaučuku cca 85-95% (mluvíme o přírodní latexové pěně). V našich matracích je namíchán průmyslový latex s přírodním v poměru 70/30 a hustota latexu je 60 kg/m3 - tato kombinace zaručí optimální univerzální tuhost latexu. Latexová matrace je komfortní, extrémně dlouho trvanlivá a má velmi vysokou elasticitu. Není toxická a neohrožuje životní prostředí. Je to 100% přírodní produkt. Latexová pěna má otevřenou strukturu buněk. Umožňuje volnou cirkulaci vzduchu a je prevencí proti tělesnému pachu ukládajícímu se v matracích. Chová se jako živoucí organismus, který může dýchat. Latexová matrace je velmi flexibilní a tvarově stálá i po mnoha letech užívání (neproleží se), po stlačení (kompresi) se velmi rychle vrací do původního tvaru. Díky této vlastnosti umožňuje volný pohyb bez omezení. Má vysokou antibakteriální odolnost, čímž se stává velmi bezpečným produktem pro děti i dospělé. Výborné vlastnosti latexové pěny se nejlépe projeví v kombinaci s lamelovým roštem. Latexové matrace doporučujeme ukládat na lamelový rošt s minimálním počtem 24 lamel.

Použití: krycí matrace, zkvalitnění anatomických vlastností stávající matrace