Potřebujete poradit s výběrem matrace?

Pokud si nejste jisti, máte pochybnosti, nevíte jaký materiál je pro Vás vhodný...

Neváhejte nás kontaktovat a společně najdeme ideální řešení přímo pro Vás.

Poradenství je zdarma

Jsme Vám k dispozici na tel.: 736 432 137


Níže naleznete informace, které Vám pomohou se zorientovat ve světě matrací... 


Pár tipů

co je dobré vědět než koupíme...

Jak vybrat správnou matraci? Při jejím výběru se neukvapte. Abyste zdravě spali, nebude to investice za pár korun. Vždyť nejde o věc pořízenou jen na několik měsíců. Vyberte si hlavně kvalitní matraci a pokud možno také rošt. Mám pro vás informace, které vám s výběrem pomohou. 


Jak vybrat správnou matraci?

Obecně platí, že třetinu života prospíte. Je tudíž nezpochybnitelné, že kvalita vašeho života velkou měrou závisí na zdravém spánku. Při výběru nové matrace mějte na paměti lepší spánek znamená lepší život. Než se vydáte na nákup matrace, zamyslete se nad tím, co vám na té dosavadní vadilo. Místo pro spaní, kdo má samostatnou ložnici je z poloviny za vodou. Základem zdravého spaní je dobře větraná, nepřetopená a klidná místnost, s dobrým zatemněním oken. Ložnice se má využívat především k odpočinku a spánku, pokud možno v ní nepracujte. Není - li to možné, pak si pro sebe zvolte tabu - počítač a práce nesmí do postele! Na posteli záleží. Zdravé spaní se odvíjí i od postele. Měla by se vám líbit, ale důležitější než design je její funkčnost. Podklad matrace by měl větrat, pod lůžkem nevytvářejte skladiště, kde se drží prach (a v něm roztoči), pořiďte si vhodné matrace. Spánek je přirozeným způsobem, jak si vaše tělo odpočine, uvolní se, prokrví klouby a zregeneruje síly. Výběr matrace a lůžkového roštu rozhodne o tom, jak se vyspíte a kterak se následně budete cítit po celý den.

Existuje velký výběr matrací různých druhů. Nezkušený zákazník proto tápe a neví, jaký typ matrace je právě pro něj nejvhodnější. Nedá se říci, která je lepší, protože záleží na pocitech a zvyklostech každého jedince. Někdo dá přednost pružinám, jiný zvolí pěny, další sendviče, nebo luxus přírodních materiálů. Každopádně s výběrem nespěchejte. Nestyďte se a na matraci si v obchodě poležte. Vyzkoušejte různé typy matrací a také tuhosti.

Výběr matrace ovlivňuje: 

                                       • Podklad pod matraci (rošt pod matraci) 
                                            • Váha spáče 
                                            • Tuhost matrace 
                                            • Výška matrace 
                                            • Investice 

Vše si před nákupem promyslete, prostudujte web a projděte si nabídku blízkých obchodů. Mějte na paměti, že na novou matraci si vaše tělo bude zvykat možná i několik měsíců. Je proto možné, že než se s matrací srovnáte, budou vás bolet záda. 
Většina výrobců dnes rozděluje matrace do 4 kategorií dle tuhosti. Kvalitní matrace dokáže velkou měrou vyrovnat chyby při volbě postele nebo roštu. Tuhost matrace volte podle toho, jaké je vaše poloha při spánku. Tady vzniká rozdílné zatížení na jednotlivé části těla. 


Poloha na zádech - ideální je tvrdší matrace. Váha se rovnoměrně rozloží, páteř v rovné                                                           poloze vyžaduje pevnou oporu. 

Poloha na boku     - vzniká rozdílné zatížení na plochu matrace. Bederní oblast boků,                                                               kolena a ramena zatěžují matraci daleko více než oblast stehen,                                                                 krční páteře či chodidel. Tvrdá matrace může způsobit deformaci                                                               páteře do nepřirozené polohy. Vhodná je středně tvrdá až měkká                                                             matrace. 


                    • Poloha na břiše a časté střídání poloh 

                                                      - volte mezi středně tvrdými matracemi. 

Tuhosti matrací

Tuhost 1  - nejměkčí typy matrací latexové a některé matrace ze studené pěny a matrace z líné pěny). 

Tuhost 2 - nejširší skupina matrací. Patří sem sendvičové matrace, matrace ze studené pěny a některé                   matrace latexové (zpravidla vyztužené PUR pěnou nebo kokosovým  vláknem). 

Tuhost 3 - pro lehčího člověka již působí jako tuhá matrace a pro těžšího jako příjemný střed. Najdete                    je ve všech skupinách matrací.

Tuhost 4 - hlavně pro těžké váhy. Patří sem některé sendvičové matrace a některé matrace ze                               studené pěny. Matrace s kombinovanou (dvojí) tuhostí - takzvané partnerské matrace.                             Z 90 % se vyrábějí v kombinacích tuhostí 2 a 3, což jsou kategorie, které vyhoví                                       maximálnímu množství zákazníků. 

Záleží na vás, která tuhost je pro vás vhodná, vycházet byste měli také ze své hmotnosti. Ten, kdo váží 100 kg, bude mít z matrace střední tuhosti jiný pocit než člověk vážící okolo 60 kg. Pro jednoho bude měkká, pro druhého spíše tvrdší. 


Výška matrace

Výška matrace je rovněž při výběru důležitá. Podstatně ovlivňuje kopírovací schopnost matrace. 

Na 10 cm vysoké matraci na roštu se můžete cítit jako princezna na hrášku - většinou poznáte každou laťku, což se u matrace, která je vysoká 18 nebo 20 cm nestává. Obecně lze říci, že vysoká matrace může mít i méně kvalitní podklad. 

Vyšší matrace jsou většinou tvořeny několika vrstvami ( tzv. sendviče), každá vrstva pak má svůj specifický úkol. (Pozor na malé zapuštění do rámu - pokud ji dostatečně nedrží, může dojít k boční deformaci a tím ke znehodnocení jejich vlastností). 

Výška 10 až 15 cm bude stačit pro lůžka, určená k občasnému přespání. Vždycky ale bude záležet hlavně na tom, jak často budete na matraci spát a také na hmotnosti uživatele. 


Investice

Investice do matrace závisí na vašich finančních možnostech. Kvalita matrace samozřejmě roste s její cenou. Nicméně, i když se říká, že nejlepší věci jsou ty nejdražší, dnes již díky rozšiřování trhu koupíte kvalitní zboží za přiměřenou cenu. 

Za cenu okolo 4000 Kč seženete dobrou kvalitu za nízkou cenu, standardní výška matrace je 10 až 16 cm, materiál potahu tvoří klasický úplet. 
V cenově kategorii od 6000 Kč pořídíte matrace vyšší kategorie, s lepšími ortopedickými vlastnostmi. Vyšší je rovněž jejich životnost 5 až 10 let. Výška matrací v tomto případě bývá nejčastěji 16 až 24 cm. Potah je obvykle z bavlny, třeba s přídavkem Aloe Vera, ale také mohou být z bambusu, vlákna Tencel a další. 
Vyšší cenové kategorie nabídnou maximum pohodlí i luxusu. Výška matrací je více než 20 cm, celá matrace nebo její část je tvořena například pěnou s tvarovou pamětí apod., potahy obsahují různé speciální přísady pro dokonalejší regeneraci svalstva nebo pro lepší odvod vlhkosti. Typ matrace aneb pružiny, sendviče a pěny 


Typ matrace musí být vybírán s ohledem na její uložení. Jedině tak zachováte jejich kvalitu a budete dobře spát. Kvalita roštu rozhoduje o kvalitě spánku asi z 20%. 
• Pro pružinové a taštičkové matrace je vhodná pevná podložka. Skvěle větrají, nemusíte se obávat plísní. Nikdy je nedávejte na polohovací rošty. 
• Sendvičové PUR matrace jsou vhodné na pevné rošty a polohovací rošty. Výrobci je nedoporučují k uživání na motorové rošty. Obzvláště, mají-li jádra z kokosových vláken. 
• Pěnové matrace: BIO pěna, studená pěna, latex, jsou vhodné na všechny druhy roštů včetně motorově polohovacích. 
Lamelový rošt nebo pevná podložka? 


Postelový rošt podporuje ortopedické vlastnosti matrace. A má vliv také na její provzdušnění. Špatně zvolený podklad matrace tak může zkrátit její životnost, ale co je důležitější, nemusí tělu poskytovat oporu optimální pro všechny části těla. Rošty se obecně dělí na pevné (laťkové i lamelové), polohovací a motorové. Laťkové rošty se vyrábějí z rovných dřevěných latí, mezery mezi latěmi nemají být větší než než 4 centimetry. Lamelové rošty se vyrábějí z pružných dřevěných nebo syntetických lamel, zasazených do rámu pod mírným úhlem. Šířky lamel jsou u jednotlivých výrobců roštů různé. Kvalitní rošt musí mít nejméně 28 lamel a mezery mezi nimi mají být maximálně 4 cm. Lamely ve výkyvných pouzdrech se v rámu roštu mírně pohybují, a tím vyrovnávají rozložení váhy a přizpůsobují se tvaru těla. Některé rošty mají v nejnamáhanějších zónách zdvojené lamely s nastavitelnou pružností. Polohovací rošt (platí výše zmíněné jako u pevného lamelového roštu) - při výběru se zaměřte také na to, jak snadná je manipulace s polohovacím mechanismem. Pozor, některé rošty je možné polohovat pouze v oblasti hlavy, jiné zvedají také nohy, což je důležité pro relaxaci. Špičkové rošty lze ohnout i v oblasti kolen. Motorové rošty umožňují změnu polohy lůžka jednoduchým stiskem tlačítka. Při výběru se držte stejných zásad, jako u pevných lamelových roštů. 
Dobré rady 

V posledních letech firmy do potahů přidávají různé látky, které působí antialergicky a antisepticky a zvyšují tak komfort při spaní.


Aloe Vera (chladí a pečuje o pokožku)


Stříbro (stříbrná vlákna omezují statickou elektřinu a usazování prachových částic)


Vitamin E, speciální látky (např. Resistant proti prachovým roztočům, plísním a bakteriím)
zahřívací přídavek čilli do potahu matrací, určených ženám apod.. 


Průměrná životnost matrace se pohybuje v rozmezí 5 - 10 let. Především s ohledem na hygienické hledisko doporučují výrobci omezit dobu užívání matrace a po uplynutí její životnosti ji vyměnit za novou. 


V posteli trávíte minimálně jednu třetinu života, nešetřete proto na úkor svého zdraví!


Matrace vcelku se obvykle pořizuje do lůžek menších rozměrů, o šířce 140 cm. S menšími matracemi se snáze manipuluje, když například střídáte letní a zimní stranu, a také doma vyperete jejich snímatelné potahy.  

A jak řešit počet matrací do dvoulůžka? Přestože se vyrábějí matrace o rozměrech 180x200 nebo matrace 160x200 vcelku, s ohledem na rozdílnou váhu partnerů je lepší volit dvě matrace, ale s rozdílnou tuhostí, odpovídající potřebám a požadavkům spáče. Pokud vadí vzniklá mezera mezi matracemi, použijeme chránič či topper a je po problému.


Hodnota kvalitního potahu může tvořit až třetinu ceny matrace. U nestandartních rozměrů matrace je cena potahu daleko vyšší. Materiál potahu má být prodyšný, přijímat a odvádět vlhkost z těla. Měl by být snímatelný a pratelný, nejlépe na 60 °C. Tehdy je zajištěna likvidace mikroorganismů a bakterií. 

Pokud stále tápete?